První železniční trať na našem území

Úvod Blog První železniční trať na našem území

Doprava na první železnici byla zahájena v roce 1828 a vedla z rakouského Linze pře Summerau a Horní Dvořiště až do Českých Budějovic. Jednalo se o koněspřežnou železnici o rozchodu 1106 mm. Na trati o celkové délce 128,7 km bylo postaveno 10 stanic (6 z nich sloužilo i k přepřahání koní). Hladký provoz trati zajišťovali strážní a k dispozici bylo 800 koní, 762 nákladních a 69 osobních vozů.

A co se po trati přepravovalo? Během celého roku se převážely zejména náklady soli a dřeva. Lidé se přepravovali pouze v létě. Celá trať se projela za 14 hodin.

Po čtyřiceti letech byla „koněspřežka“ přestavena na parostrojní železnici s širším rozchodem – 1435 mm. Tato radikální přestavba způsobila, že z původní koněspřežní dráhy se toho moc nezachovalo. V Bujanově je z bývalé staniční budovy zbudováno Muzeum „koněspřežky“, v Holkově u Velešína se v nedávné době zrekonstruovala původní přepřahací stanice, z 52 strážních domů se dochovaly 3 (v Českých Budějovicích, Kamenném Újezdě a v Pšenici) a na několika místech můžeme najít můstky, mostní pilíře či opěrné zdi.

Koněspřežní dráha

Publikováno:  2. 6. 2024