Sjednocení nádražního hlášení

Úvod Blog Sjednocení nádražního hlášení

Poslední dva roky Správa železnic usiluje o sjednocení železničních hlášení. A nedávno rozhodla, že v průběhu roku 2024 bude lidský hlas opravdu nahrazen automatem. Ten bude mít zřetelnou artikulaci, spisovný projev a bude dobře znít i v angličtině, němčině i polštině.

Ačkoli by se mohlo zdát, že nejde o důležitou změnu, fanoušci železnice ji rozhodně nepodporují. Rádi by zachovali lidský rozměr a unikátnost jednotlivých míst. Při poslední změně, při níž se rušily regionální znělky (např. Kdyby byl Bavorov, K Budějicům cesta nebo Okolo Frýdku cestička), sepsali fanoušci dokonce petici.

V současné době ve více než 150 stanicích promlouvá rozhlasem herec Václav Knop a zhruba v 50 stanicích patří hlas Alexandru Postlerovi. Existují i stanice, ve kterých se stará o hlášení sám místní výpravčí.
Není pochyb, že unifikací znělek i hlasů přijdou některá hlášení o svůj ráz. Na druhou stranu jsou i pochopitelné argumenty, které mluví pro změnu: zkrácení a zjednodušení hlášení, které je nutné zejména pro velká nádraží.

Vlakové nádraží

Publikováno:  6. 6. 2024